|  دو بهونه  |
به نام خدا
مصاحبه با آقای سهیل احسانی
*سوال اول اینکه به چه دلیلی باشگاه و کمیته ی المپیاد کامپیوتر تصمیم گرفت که برنامه ی اجرایی کامپیوتر رو عوض کنه؟


در سال های اخیر شاهد این بودیم که تعدادی زیادی از بچه هایی که به دوره ی تابستانی المپیاد کامپیوتر راه پیدا می کنند علاقه ای به این المپیاد و همچنین علاقه ای به برنامه نویسی که بخش اصلی المپیاد کامپیوتر هست ندارند (در واقع هدف اصلی شان المپیاد ریاضی است) و فقط به صرف اینکه ترکیبیات خوبی دارند به این دوره راه پیدا می کردند. لذا لازم شد که پیش از دوره ی تابستان یک فیلتر برنامه نویسی گذاشته شود تا افرادی که به دوره ی تابستانه راه پیدا می کنند , آشنایی مقدماتی با برنامه نویسی داشته باشند.

*چرا سیر المپیاد کامپیوتر همیشه این قدر پیچیده است قبلا که اون برنامه بود چندین مرحله اضافه داشته و الان هم می بینیم که چندین مرحله ی اضافه داره!

راستش هنوز خیلی ها هستند که نمی دونن المپیاد کامپیوتر اصلا چیه(بعضی ها که فکر می کنن نصب ویندوزه!). و خیلی هایی هم که می دونن, فقط تیوری (حمزه ندارم) کار می کنن چون برای قبولی در مرحله ی 2 کافی بود که ریاضیاتتون قوی باشه(در واقع این یکی از اشکالات اساسی سیستم قبلی انتخاب افراد بود). و همواره زحمت یاد دادن برنامه نویسی می افتاد به گردن کمیته ی المپیاد کامپیوتر و اون هم با این فرض که افراد هیچی از برنامه نویسی نمی دونن , شروع می کرد به یاد دادن c++ از صفر. چون یاد گیری c++  نیاز به زمان داره پس کمیته نمی تونست زودتر از 8-9 ماه از شروع دوره (شروع آموزش c++) امتحان انتخاب طلا را برگزار کنه. در مجموع همه اینها باعث میشد که دوره ی کامپیوتر یکم پیچیده تر بشه.

* چرا بر خلاف قبلا که تا قبل از دوره ی تابستونه برنامه نویسی تو گزینش تاثیری نداشت حالا قبل مرحله دو آزمون برنامه نویسی برگزار میشه و آیا در قبال این آزمون آیا شما برنامه ی آموزشی هم برای شرکت کنندگان دارین؟

بله البته! همونطور که تو چارت جدید المپیاد کامپیوتر اومده, یک دوره ی 2-3 هفته ای آموزش برنامه نویسی اوایل پاییز برای بچه هایی که تا مرحله ی 2 پیش اومدن برگزار می شه. این دوره برای آشنایی بچه ها با برنامه نویسیه و در اصل یادگرفتن c++  به عهده ی خود بچه هاست.

*چرا سوال مرحله ی دوم برخلاف قبلا این بار سوال چهارگزینه ای هم داره؟ ...

چون تعداد قبولی های مرحله ی اول زیادتر شده, پس لازمه که یک امتحان تستی برگزار بشه تا در زمان کوتاهی تمام جواب ها تصحیح بشه و افراد قبول شده برای مرحله ی بعد (که تشریحیه) اعلام بشوند.

*برای کامپیوتر و قبولی تو آزمون مرحله ی دومش چه مطالبی رو باید بخونیم و چه منابع خوبی برای این کتاب ها وجود داره؟

مطالب لازم: استقرا, اصل لانه کبوتر, اصل اکسترمال, اصل ناوردایی, آشنایی مقدماتی با نظریه گراف, شمارش, رنگ آمیزی, آشنایی مقدماتی با الگوریتم و توانایی الگوریتمی فکر کردن.

این تکنیک ها تو خیلی از کتاب های ترکیبیات نوشته شده و مهم اینه که شما مسایل زیادی را در هر زمینه حل کرده باشید.

کتابهای درسی: PTC, ریاضیات انتخاب, ترکیبات(علیپور), آشنایی با نظریه ی گراف (باندی-مورتی, وست), استراتژی حل مساُله.

کتابهای مساُله: کتابهای بالا, پاسخی بر المپیادهای کامپیوتر ایران(یاسر احمدی فولادی), 102 مساُله ی ترکیبیات, معماهای الگوریتمی, مساُله های الگوریتمی.

*برای برنامه نویسی باید چی کار کرد و چه کتابی خوند و تا چه اندازه ای باید برنامه نویسی بدونیم تا بتونیم به حدی که برای مرحله دو نیازه برسیم...

آشنایی مقدماتی با C++ کافیه. در حدی که بتونید الگوریتم هایی مثل مرتب سازی ها را بنویسید. حدود 5-6 فصل اول کتاب "مرجع کامل C++" تاُلیف "عین الله جعفر نژاد قومی"

*آیا المپیاد کامپیوتری ها برنامه ای برای کارهای آموزشی دارند، مثل برنامه ای آموزشی به ویژه برای برنامه نویسی که مثلا توی وبلاگشون یعنی شاز ارائه کنن؟

شااززز وبلاگ رسمی ای نیست. یه وبلاگیه که هر سال سرقفلیش داده میشه به بچه های کوچیکتر (بعبارتی همیشه 18 ساله ها توش مطلب می نویسن). سایت رسمی المپیاد کامپیوتر تا چند ماه دیگه راه اندازی میشه و توی اون سایت تمامی مطالب لازم برای المپیاد کامپیوتر قرار داره. الان این سایت در حال ساخته. من version مقدماتی این سایت را دیدم و واقعا سایت کاملیه! در ضمن شااززز بیشتر یه وبلاگه برای نصیحت های دوستانه و بهتره که ملت برای مسایل جانبی المپیاد کامپیوتر به اونجا سر بزنن.

*سایت المپیاد کامپیوتر ایران قراره برقرار بشه ، از چه زمانی فعالیت این سایت شروع خواهد شد؟

زمان دقیقی را نمیشه مشخص کرد. ولی فکر کنم حدودا تا 3-4 ماه دیگه این سایت راه بیافته.

*چه توصیه ای در مورد اینکه بچه ها چطور درس بخونن و چطور کار کنن دارین؟

باید سوُال زیاد حل کنن. سعی کنن زمانهایی که حوصله دارن برن سمت المپیاد. چون مساُله حل کردن واقعا نیاز به تمرکز داره.

*یه توضیح مفصلی در مورد برنامه ای که انجام میشه میدین یعنی برای دانش آموز پایه های مختلف چه سیری رو امسال طی خواهند کرد؟

راستش فهمیدن چارت اعلام شده توسط کمیته ی کامپیوتر یکمی پیچیدست. ولی فکر کنم از روی چارت خیلی راحت تر بشه سیر انتخابی المپیاد کامپیوتر را فهمید.

*منظور از سوال تستی خیلی ساده برای مرحله ی اول و سوال تستی عمیق برای مرحله دوم چیه؟ منظورم اینه که سطح این سوالات تا چه اندازه ای سخت ان؟ آیا مرحله ی اول با این روند از مراحل اول سالهای قبل ساده تر خواهند بود(یعنی آیا کمیته چنین برنامه ای داره؟)-توضیح اینکه تو چارت اعلام شده نوشته شده سوالهای تستی مرحله اول خیلی ساده و سوال تستی مرحله دوم عمیق هستن)

بله. سوالهای امسال راحت تر از سوال های سالهای قبل خواهد بود.

سوال تستی ساده یعنی سوالی که بدون داشتن اطلاعات قبلی بشه اون را تو 8-10 دقیقه حل کرد. و سوال تستی عمیق یعنی برای حل اون نیاز به دونستن بعضی از مطالب گفته شده در بالا دارید و همچنین حل اون فکر و زمان بیشتر می بره.

*عموما در المپیاد ها تفاوتی بین نقره و برنز اعمال نمی شده است، دلیل این تفاوت در المپیاد کامپیوتر چیست و آیا امکانی که برای دارندگان مدال نقره در نظر گرفته شده منطقی است و اگر آره، آیا نبایداین امکان برای برنزی ها هم در نظر گرفته می شد؟

در اصل همینطور است. نقره و برنز خیلی با هم فرق ندارند. من فکر میکنم مهمترین دلیل این کار, محدود کردن تعداد شرکت کنندگان باشه. هرچند در مورد نقره ها با اطمینان بیشتری می شه گفت که بتونن امتحان پیش از دوره ی تابستان سال بعد را قبول بشوند.

*نظرتان در مورد آزمون برنامه نویسی قبل دوره ی تابستان چیست و آیا با توجه به امکاناتی که در خیلی از مناطق کم است این اجحاف در حق عده ای که برنامه نویسی بلد نیستند نیست و آیا بهتر نبود این دوره ی دوهفته ای که در نظر گرفتید اینجا و قبل این آزمون برای شرکت کنندگان در این آزمون برگزار میشد، چون بالطبع عده ای هستند که در این مرحله قبول میشوند ولی دوره ی دوهفته ای باشگاه رو نگذروندند...

به نظر من وجود یک چنین آزمونی پیش از دوره ی تابستانه لازم است. فکر می کنم الان در اکثر روستاها هم مردم کامپیوتر و اینترنت داشته باشند. برگزاری دوره ی برنامه نویسی, انرژی زیادی را می طلبه و بخاطر همین به ناچار, نمی شه که برای بیشتر از 40-50 نفر دوره برگزار کرد و برای انتخاب این 40-50 نفر هم نیاز به آزمون انتخابیه. پس در کل این سیستم انتخابی و آموزشی که اتخاذ شده, با توجه به انرژی که باشگاه دانش پژوهان می تونه بگذاره, فکر میکنم که بهینه باشه.

*منظور از 6سوال الگوریتم و برنامه نویسی چیست؟ یعنی برخی از سوالات کاملا به صورت برنامه خواهد بود و شرکت کننده باید بصورت دستی برنامه را بنویسد؟ و اگر آره به چه زبانی این برنامه باید نوشته شود(یا آیا به صورت سودوکد باید نوشته شود؟)

اینکه به چه زبانی باید نوشته شود در آینده حتما اعلام خواهد شد. ولی به احتمال 90% psudocode  کافیه.

* با این برنامه، شرکت کننده ها چه مطالبی را باید بخوانند و بلد باشند و به این ترتیب مطالب مورد نیاز برای مرحله ی دوم المپیاد کامپیوتر را به چند دسته تقسیم می کنید و برای هردسته چه اندازه اطلاعات کافی است؟

2 دسته:

دسته ی اول تئوری: ترکیبیات و گراف (وست و علیپور)

دسته ی دوم الگوریتم و برنامه نویسی: (معماهای الگوریتمی, مسئله های الگوریتمی, مرجع کامل C++)

*چه مدت زمانی را نیاز می دونید تا یک نفر بتونه خودش رو به حد قبول توی مرحله دوم برسونه؟

بسته به استعداد و تلاشی که برای المپیاد انجام میده : 8ماه الی 1سال.

*آیا در دوره ی تابستان هیچ برنامه ای برای تدریس برنامه نویسی برای آنهایی که کمتر با برنامه نویسی آشنا هستند در نظر گرفته شده؟

بله.

در پایان از ایده خوبی که برای برگزاری دوره ی آموزشی برنامه نویسی در نظر گرفته شد تقدیر کرد و ابراز امیدواری کرد که در رشته های دیگر المپیادی هم این تمهیدات در نظر اعضای کمیته قرار گیرد... و همچنین از شما بابت همکاری در این مصاحبه کمال تشکر را داریم

و البته از همه بچه هایی که یه هفته دیرتر این مصاحبه رو براشون گذاشتیم هم عذر خواهی می کنیم....
دو بهونه
یکی یکسالگی بچه های 26
یکی هم نظرهایی مثل:
*سلام.ببخشید من کسیو نداشتم درد دلمو بگم اومدم اینجا.اول یه سوال شماها که به اینجا رسیدید همتون تیزهوشانی بودین؟حالا مشکل من:من ریاضیم خیلی خوبه اما هم راهنمایی هم دبیرستان بخاطر این علوم لعنتی تیزهوشان قبول نشدم.این مدرسه که الان میرم معلمیو گرفته که برا تیزهوشانم میره اما بهرحال سطح بچه ها...بگذریم حالا به نظر شما امیدی داشته باشم یا نه....؟خواهشا یکم راهنماییم کنید کلی تو این مدت تصمیم به خودکشی گرفتم..........
* عجب وبلاگی که سه تا از نویسنده هاش حتی یه پستم نزدن!!!!!!
* چرا فاصله زمانی بین پست ها اینقدر زیاد است؟؟؟؟ و چرا بقیه نویسندگان چیزی نمینویسند؟؟؟؟ شما ها همه کار می کنید الا درست راهنمایی کردن بچه ها!!! که به نظر من رسالت اصلی شما همین یک کار است که آن را هم الحمدلله به بدترین نحو ممکن انجام می دهید!
این نظر رو که خوندم دلم سوخت. به حال خودم. وقتی این نظر رو خوندم وضع اسف بار اخیر وبلاگ (که به قول سید احسان یه مدتیه که تنها کارش شده گذاشتن یه سوال ترکیبیات و بس) بیشتر تو نظرم بزرگ جلوه کرد، البته این ها همه اش دلیل داره (که خودتون هم به زودی می فهمین)، دلیلی اونقدر بزرگ که با وجود برنامه هایی که از قبل برای یه سالگی بچه های 26 داشتم تصمیم گرفتم هیچ کاری نکنم تا اون دلیل که یه جورایی یه خبر خوش و یه جورایی یه تحول بوده آماده شه که یه جشن مفصل برای یه سالگی بچه های 26 داشته باشیم. ولی خب این دلیل که قرار بود یه راهی باشه که بتونیم بهتر و راحت تر به اهدافی که داشتیم برسیم حالا یه جورایی داره ما رو از این حداقل اهدافمون هم دور می کنه و یه جورایی انگار نارضایتی و استقبال کم شما (و مسلما همین طور ما) رو هم در پی داشته!
وقتی برای اولین بار ها بحثی پیرامون بچه های 26 و فعالیت هاش گرفته شد دلایل و دورنگری های زیادی مطرح بود که یکی از هسته های مهم این اهداف بهبود وضعیت امکانات المپیادی و در نتیجه سطح رقابت المپیاد بود. شاید خود ما هم فکر نمی کردیم که خیلی زود بتونیم آزمونی رو توی شهرهای بزرگ برگزار کنیم که تقریبا همه ی مراکز استان و شهرهای بزرگ کشور توش شرکت داشته باشن (و حتی یه سوال مرحله دوم المپیاد رو هم قبلش تو آزمونمون بتونیم بدیم!) گستره ی فعالیت و کاری که پارسال به عنوان کسایی که خودشون تو دوره ی انتخابی تیم بودن خیلی عالی و فوق العاده بود (برای ما) و خیلی از این روند خوبی که شروع شده بود راضی بودیم و امیدوار بودیم برنامه های بلند مدت تر دیگه که توی ذهنمونه هم بتونه انجام بشه و نگاه منصفانه رای به انجام اون اهداف میداد.
این روند و سیر صعودی حرکت بچه های 26 ادامه داشت تا زمانی که اونچیزی که از اول میخواستیم ولی به دلایلی محقق نشده بود انجام گرفت که به نظر جهشی می اومد در حرکت بچه های 26. و اون چیزی نبود جز اضافه شدن غالب بچه های 26 به عنوان نویسنده به وبلاگ. این اتفاق برخلاف انتظار جای اینکه جهشی باشه در حرکت وبلاگ به عنوان ترمزی بود که یه جورایی سرعت و شتاب حرکت بچه های 26 رو که مدتی بود که دیگه خیلی زیاد نبود رو کاهش داد. همزمانی تقریبی این اتفاق با ورود بچه های 26 به دانشگاه و تعداد زیاد نویسنده که باعث میشد همه احساس کنن که اگه کاری نکنن مشکلی پیش نمیاد (چون کلی نویسنده ی دیگه داریم برخلاف قبلا که حواسمون جمع بود که اگه یکی هم تنبلی کنه کار وبلاگ پیش نمیره) و در نتیجه هیچ کی هیچ کاری نمی کرد، باعث شد وبلاگ یه کمی وضعش بد شه. البته شاید طبیعی هم بود، وبلاگی به این محدودی به هیچ وجه گنجایش این همه آدم رو نداره و شاید بهتر بود اول به فکر گسترش وبلاگ باشیم (که البته یه کارهایی داشت میشد و داره میشه). البته این وسط کم توجهی نسبی بازدید کننده ها هم کم تاثیر نبود (نمی دونم این رو می دونید یا نه که کار ما به شدت به کار شما وابسته است. اگه احساس کنیم که پست گذاشتن و مسابقه برگزار کردن و ... هیچ استقبال کننده ای نداره اصلا دستمون به کار نمیره (همون حالی که من یه مدتیه دارم) در حالی که نظرات شما و استقبال شما یه انرژی مضاعفی برای ما در پی داره که باعث میشه تلاش کنیم انتظارات شما رو بر آورده کنیم، اینکه من می بینم برای یه پست اعلام نتایج طلاهای جدید 129 نظر داده میشد (امرداد ماه) ولی الان برای برنامه ی چهارشنبه ی طلایی تعداد معدودی شرکت کننده داریم و همین طور برای پست های خیلی مهم تر نظرات کمتری داریم بی شک انگیزه ام رو برای چیزی نوشتن از دست میدم چون احساس میکنم یه جورایی استقبال کمه و این کارها فایده ای نداره) ولی خب در هر صورت روندی که فعلا وبلاگ داره اصلا مطابق میل و برنامه های ما نیست (البته کارهای دیگه ی بچه ها داره به خوبی برگزار میشه و صحبت ها پیرامون کارهایی که باید بکنیم انجام میشه و فقط کار این وبلاگ یه کمی عقب افتاده) ولی بیشک به زودی خیلی از این مشکلات رو برطرف خواهیم کرد.
در مورد نظری که نوشته شد و نظرات مشابه دیگه ای که داده میشه هم باید صحبت مفصلی داشت.
اول از همه این قول رو بهتون بدم که در مورد برنامه ی جدید المپیاد کامپیوتر می خوایم مصاحبه ای با آقای سهیل احسانی داشته باشیم پس اگر نظر یا پیشنهادی برای سوالاتی که مطرح میشه دارین حتما تو نظرات بگین یا به میل ما بفرستین که از ایشون بپرسیم. برنامه ی جدید و پیچیده ی اخیر که کمیته ی المپیاد کامپیوتر سوال های زیادی رو به وجود آورده که باعث شده خیلی ها تو سردرگمی و گیجی بیفتن و به همین دلیل این مصاحبه انجام میشه تا به سوال ها احتمالی بچه ها پاسخی داده شه...
پس یادتون باشه که اولا سوالی اگه دارین تا دوشنبه ی آینده بپرسین و دوما اگه دیدین که این مصاحبه تا سه شنبه ی هفته ی آینده توی وبلاگ قرار نگرفت حتما تذکر بدین که یه وقتی تنبلی نشه...
در مورد نظری که داده شد باید بگم که توی المپیاد ویژگی خوبی هم چنان پابرجا مونده که اون هم اینه اگه کسی بخواد توش موفق باشه می تونه با تلاش و استفاده از حداقل امکانات امیدوار باشه که بتونه نتیجه بگیره، و  بین بچه های ما هم چندتایی شون دوره ی راهنمایی تو تیزهوشان نبودن و اگه قرار بود مثل شما فکر کنن نباید وقتی تیزهوشان (دبیرستان) قبول شدن می اومدن به سمت المپیاد..
شک نکنید که با تلاش و پشتکار و اعتماد به نفس موفق خواهید شد. من فکر می کنم که رتبه ی اول کنکور اگه قرار بود به این فکر کنه قراره بین چند صد هزار نفر اول بشه یه کمی براش دست نیافتنی می نمود که بخواد اول بشه ولی وقتی به این توجه میکرد که کافیه نمره و ترازش از یه اندازه ای بیشتر باشه اون وقت با ایمانی که به خودش داشت دیگه این کار براش سخت نشون نمیده. شما هم اگه بخواین به این فکر کنین که قراره بین بیش از صدهزار نفر شرکت کننده موفق شید بین 12 نفر اول باشید و یا اینکه بین 40 نفر برتر باشید شاید یه کمی دور از دسترس به نظر برسه ولی اگه به این فکر کنید که کافیه شما نمره ی خوبی از 6سوالی بگیرید که به خوبی می تونید با تلاش و کار کردن نمره های خوب ازش بگیرید اونوقت اصلا دور از دسترس نخواهد بود که به اونچیزی که می خواید برسید. البته باید حواسمون باشه که خیلی خوبه که هدفمون رو ریاضی خوندن قرار بدیم، هرچند فکر میکنم حتی اگه به هدف صرفا طلا شدن و خلاص شدن از شر کنکور (که خیلی هم مهمه) وارد المپیاد شین بعد یه مدتی می بینین یه جورایی لذتتون از ریاضی بوده که باعث شده کلی تلاش و کنید و وقت بزارید تا در عین حالی که از درس مدرسه عقب نمونید بتونین توی المپیاد هم موفق باشین.
زمانی که من تصمیم گرفتم برای المپیاد بخونم از بزرگ و کوچیک (به جز یه عده ی معدود) همه می گفتن که دارم اشتباه می کنم و فقط بچه های تهرانی هستن که با امکانات زیادشون می تونن موفق باشن... ولی به دلیل غرور مثبتی که داشتم و نمی تونستم بپذیرم من توانایی ای رو که یکی دیگه دارم نمی تونم داشته باشم (حتی اگه تلاش کنم) و اینکه دلگرمی همون عده ی معدود بهم می فهموند که با تلاش می تونم به موفقیت برسم برای المپیاد تلاش کردم و الان می بینم که من از المپیاد فقط یه مدال طلا و یه مدال برنز هدیه نگرفتم بلکه از المپیاد یه زندگی جدید هدیه گرفتم، المپیادی که مسیر زندگی من رو خیلی عوض کرد (و البته خیلی بهتر کرد). نتیجه ای که از فوایدیه که همه ی بچه های شرکت کننده توی دوره (از طلا گرفته تا برنز) کم و زیاد ازش بهره می برن.. ( و حتی من فکر می کنم خیلی از بچه هایی که برای المپیاد تلاش می کنن و حتی مرحله دو هم قبول نمیشن از اون بی بهره نیستن، چون من این تحول رو تو یه سری از بچه های خودمون که نتونستن مرحله دو قبول شن دیدم)
در آخر باید بگم که بیهوده خودتون رو با فکر های بیهوده که تهرانی ها خیلی امکانات دارن و ... آزار ندین. تهرانی ها امکانات خوبی دارن ولی تلاش خودشونه که اونها رو به موفقیت می رسونه نه اینکه صرفا به خاطر امکاناتشون باشه که موفق میشن و شما می تونین با تلاش بیشتر و بیشتر وقت گذاشتن همه ی این امکانات رو جبران کنید(کاری که شاید همین الان خیلی ها می کنن). پس تنبلی نکنید و سعی هم نکنید که این تنبلی رو با این بهونه ها جواب بدین. فکر می کنم که تهرانی مهمترین امکاناتی که دارن اینه که توی یه جو المپیادی رقابتی خوب قرار دارن (البته مدارس خوبش) وگرنه خیلی دیگه از امکانات اونها خیلی شاخص و بارز نیست. ما هم تلاشمون اینه که بتونیم این جو المپیادی- رقابتی و این اعتماد به نفس رو برای شما به وجود بیاریم و تلاش کنیم که این اختلاف امکاناتی مثل آشنا بودن با چند المپیادی و راهنمایی گرفتن و پرسیدن سوال از اونها و نشستن سر کلاس درسی شون رو برطرف کنیم و در واقع شاید مهمترین وظیفه و بهترین غایت این میتونه باشه که ما نبینینم که شهرهایی مثل بندرعباس و ایلام و زاهدان و سنندج و ... خیلی های دیگه الان سال هاست که توی المپیاد ریاضی نتیجه ای نمی گیرن ( حتی مشاهده میشد که سالها بود که شهرهای بزرگی مثل شیراز هم تو المپیاد ریاضی خوب نتیجه نمی گرفتن).
در نهایت باید بگم که این کمکاری اخیر به دلیل مشغله ی زیاد نبوده (حداقل در مورد من اینطور بوده) و دلیلش یه جورایی کم توجهی شما بوده و مسلما اگه مثلا ما ببینیم تعداد دانلود سوالهای ترجمه شده و استفاده ی اونها خوبه باز هم سوالاتی رو ترجمه می کنیم (هر چند با این وضعیت کپی رایت ایران دوستانی هستن که اونها رو به اسم خودشون کپی کنن) و اگه استفاده از جزوه ها خوب باشه مسلما تلاش ما برای نوشتن جزوه های بیشتر، بیشتر خواهد بود و مطمئن باشین که تقریبا همه ی ما حتی اگه خیلی هم سرمون شلوغ باشه باز هم برای وظیفه ای که داریم و باید انجام بدیم وقت میذاریم فقط تاکید میکنم این در صورتیه که احساس کنیم از اون استفاده ای میشه.
در مورد نظر سومی هم که نوشته شد باید بگم که خوشحال میشیم که دوستانی که اینطور فکر میکنن بهمون دقیق تر بگن که چه رسالتی داریم و به نظر اونها چه کاری باید انجام بشه و این مسلما میتونه کمک خیلی خوبی برای ما باشه که بتونیم این رسالتی رو که میگید انجام بدیم..
+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۸ آذر۱۳۸۸ و ساعت 19:4 به دست محمد جواد اکبری |